Dovolené jsou v plném proudu a mnozí z vás se letos rozhodli vyrazit za hranice i s pejskem. Chceme vás proto upozornit na úskalí, na která byste mohli narazit – proto se radši včas informujte o podmínkách té země, kam se chystáte společně vyrazit. Zejména, vlastníte-li třeba psa některého z bull-plemen, která jsou mnohde zakázaná!
Podmínky cestování se zvířaty v rámci EU upravuje nařízení (ES) č. 998/2003 „O veterinárních požadavcích na neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu“. Podle uvedeného nařízení musíte tedy při cestování s psem splnit následující podmínky:
• zvíře musí být označeno mikročipem, který musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785 (např. v Chorvatsku vám nebude stačit pouhé tetování!);
• zvíře musí mít svůj pas – staré mezinárodní očkovací průkazy pro cesty do zahraničí už neplatí;
• zvíře musí mít platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu (včetně délky platnosti očkování).
Pravidla pro očkování proti vzteklině
Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovanou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO). Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
• 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování (u mláděte, které je vakcinováno poprvé);
• nebo ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování v zemi, kde bylo toto předchozí očkování provedeno (platnost očkování je dána výrobcem). Toto přeočkování je však považováno za základní, pokud neexistuje veterinární doklad potvrzující předchozí očkování.
„Důležité je, že štěňata nesmějí vycestovat bez očkování, a to nemůže proběhnout dříve než ve třech měsících věku, tzn. že pokud by chtěl někdo vycestovat v létě s novým pejskem, je třeba si ho pořídit co nejdříve, aby mohl v létě odjet na dovolenou alespoň v srpnu a déle,“ upozorňuje naše čtenáře mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.
Chorvatsko: Zákaz pro křížence bull-plemen!
Konzulární oddělení chorvatského velvyslanectví nám poskytlo následující zásadní informace pro vaši bezproblémovou dovolenou se psem v jejich zemi.
Pokud nejedete psa do Chorvatska prodat a pes jede s vámi, coby svým majitelem, nepotřebujete žádné další doklady, razítka, očkování a vyšetření. Stejné podmínky platí i pro tranzitní země Rakousko a Slovinsko a pro návrat z výše uvedených zemí zpět do ČR, pokud neopustíte při cestě území EU.
Je výslovně zakázán tranzit, dovoz a dočasný pobyt všech teriérů typu bull, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI)! Vzhledem k tomu, že se plemeno dokládá výlučně průkazem původu, jsou všichni teriéři typu bull, tj. stafordšírský bulteriér, americký stafordšírský teriér, bulteriér a miniaturní bulteriér, kteří nemají rodokmen vydaný kynologickým svazem s členstvím v FCI, považováni za nebezpečné psy. Pokud tedy nemáte pro svého bull-psa průkaz původu, do Chorvatska jet nemůžete!
Dle vyhlášky platné v Chorvatské republice můžou psi volně pobíhat jenom na vyhrazených místech k tomu účelu (jedná se většinou o parky a volná prostranství, u kterých je přímo vyznačena možnost volného pobíhání). Na jiných místech psi musí být na vodítku a tzv. bojová a služební plemena musí mít i náhubek.
Koupání psů v moři není povolené na městských plážích. Jiné to je u pláží, kde je to přímo napsané na cedulích. Jinak vám doporučujeme, abyste si vyhledali svoji „vlastní osamělou“ pláž, kde můžete svého psa nechat zaplavat.
Poznámka redakce na závěr – v loňském čísle 7-8/2014 jsme psali o konkrétních plážích, kam můžete i s pejskem, a jejich seznam najdete tady.
ČLÁNEK VYŠEL V Č. 5-6/2015